Jednym z podstawowych pierwiastków, które potrzebuje nasz organizm, jest magnez. Jego niedobory są bardzo nieprzyjemne w skutkach – oczywiście jeśli mówimy o dłuższej perspektywie. Warto więc zadbać w diecie o jego suplementację.
Zalecana dawka magnezu dla osób dorosłych waha się między 280 a 350 mg. Tak naprawdę jest jednak zależna od masy ciała (przyjęło się, że około 3-4 mg pierwiastka na kilogram masy ciała). Jeśli jesteś aktywny sportowo, magnezu potrzebujesz jeszcze więcej, bo wydzielasz go w większych ilościach choćby w pocie. Zaleca się sportowcom zastosowanie nawet jednorazowej dawki magnezu przed snem (około 200 mg). Dobrze jest też pić wysoko zmineralizowaną wodę.
Jak działa magnez? Zapobiega nadmiernemu stresowi, przeciwzapalnie, wzmacnia reakcje obronne organizmu, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, bierze udział w procesach metabolicznych, aktywuje wiele ważnych enzymów, reguluje gospodarkę wapniową.
Co ważne, nigdy nie zażywaj magnezu wraz z posiłkiem, a zwłaszcza z produktami bogatymi w wapń, jak np. mleko czy ser biały. Wapń ogranicza bowiem przyswajanie magnezu.
Jakie są główne objawy niedoboru magnezu? Takim, który możemy łatwo odczuć, wręcz namacalnie, to skacząca powieka. Na pewno kiedyś to odczułeś. Do tego znużenie, senność, podatność na stres i nerwy, kiepska koncentracja i spowolnione myślenie. Niedobory tego pierwiastka mogą jednak prowadzić do znacznie gorszych objawów, jak np. arytmia sercowa, nadciśnienie tętnicze, skurcze mięśni, stany zapalne, uderzenia gorąca.
Warto zatem zadbać o odpowiednią suplementację magnezu.